Clash/Unimog projekt.

2.880 visninger | Oprettet:

Jeg vil med dette lille projekt, bygge min ”Clash Mini Monster” og en Bruder Unimog til noget mere brugbart og federe.
Chassiset som ikke er helt færdigt, er lavet af 1,5 mm alu som når jeg har fundet ud af hvor alle huller og andet skal være, bliver lakeret sort.
Ladet og batteri/modtager holderen er lavet af 1,5 mm pap, der er lakeret med epoxy, som gør pappet lige så hårdt som plastik.
Selve karrossen er fra en ”Bruder” Unimog.
Alt skal selvfølgelig slibes, afrundes kanter og males før det er færdigt.
Men først skal der lige laves et par aksler, antenne holder og et par andre småting før den er klar.
Flere billeder kommer.

30-01-2008
Så har jeg fået lavet træksystemet til akslerne.
Til det har jeg brugt HBX On-raod hjul aksler som jeg har forlænget med alu rør.
Det sidste tandhjul i gearkassen er drejet konisk på samme måde som de ”HBX Diff Yokes” der med 2 stk. skruer og et stykke 4mm messing med gevind der sider inden i tandhjulet, det sider ret godt sammen, ikke til rokke ;-)

Kommentér på:
Clash/Unimog projekt.
Annonce