579 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

Spurgear til Hpi Blitz. Spurgear til Hpi Blitz.

Hjælp.. Kan det virkeligt passe at man ikke kan få metal spur til en Blitz? træt af blankslebne plast gear.
Har søgt, men intet fundet.

Teknik: Hvordan hænger det sammen med spur og drive gear? eksempel: min Blitz kører med 48 t drive og 88 t spur. Hvad effekt vil det have at skifte til et 78 t spur? Hvad giver det i effekt med henholdsvis flere eller færre tænder på drivegear, og samme spørgsmål angående spur smiley

På forhånd tak Ronny


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle lounge sæt 270 kr.
  • Montere et skab 500 kr.
  • Handyman til små opgave 500 kr.
  • Ophægning af 11 billeder 1.250 kr.
  • Deep Cleaning of Two Bathrooms (Including Mold & Limescale Removal) 1.500 kr.
  • Ophængning af to lamper 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Spurgear til Hpi Blitz.
  • #1   22. jun 2015 Noget tyder på du enten ikke har fået styr på mesh mellem pinion og spur gear og/eller din slipper er for stram, du lander uden at slippe gassen efter et hop og vupti din spur bliver spist. En af grundene du sikkert ikke kan finde en stål spur til bilen er nok fordi spur gearet er anset som det svage punkt og er både billigt og nemt at udskifte når den skal.

    En måde du kan lave en fornuftig mesh er at komme et stykke papir eller 2 lag sølvpapir mellem de to tandhjul, så pres dem sammen. Kør gearene rundt. Hvis ikke der laves huller i papiret, er mesh'en sikkert god nok, men der må hellere ikke være for meget spil - den er lidt kringlet at forklare. Evt søg på youtube efter en guide?

    Hvis du beholder nuværende pinion og skifter til et 78T spur, vil din bil blive hurtigere og din motor sandsynligvis varmere med risiko for den magiske røg. Hvis ikke din manual har et tabel over forskellige gearinger, så søg på competitionx.com og find f.eks Blitz ESE manualen, mener tabellen er heri.

    30T pinion / 87T spur - "almindelig" gearing
    Ud fra disse 2 værdier:
    20T/87T - lavere topfart med mere bundtræk/moment og køligere motor
    40T/87T - højere top fart, varmere motor
    30T/78T - højere top fart, varmere motor
    Osv...


  • #2   22. jun 2015 Perfekt. Mange tak smiley har bestilt fem forskellige Standard plast Spurs. så kan jeg eksperimentere lidt. tænkte bare der var en lidt mere hårdfør reservedel.

  • #3   22. jun 2015 Typisk bestilles der 5 forskellige pinion'er med 2 tænders imellem smiley Men...nu har du 5 spur du kan rode med smiley

  • #4   22. jun 2015 Ok he he, sidder ved puteren endnu, så kigger lige på pinions med det samme smiley

  • #5   22. jun 2015 Find gearing tabellen først? Hvis du er tilfreds med din nuværende topfat, så bestil et par nye spur gear og sørg for en god mesh.

    Hvis du vil have en højere topfart, skift til 2S lipo batterier (antager du kører med nimh batterier). Hvis du allerede kører med lipo, så find ud af hvor mange tænder din pinion har, og køb f.eks 3 nye med T+2/T+4/T+6 - husk at jo flere T på pinion, jo varmere bliver din motor, mere belastet bliver din esc og dine batterier.


  • #6   22. jun 2015 kører med Lipo, det er den nye blitz. Har bestilt ud fra lav topfart, meget moment. kører på en lille bane, så tror ikke varme bliver et problem.

  • #7   22. jun 2015 skrev forkert med antal t på pinion , det er 20t

  • #8   22. jun 2015 Okidoki.

    Hvilken bane kører du ved?


  • #9   22. jun 2015 Har en græsbane på 500 kvm i baghaven. og en grusplads på é. fabrik hvor jeg kender ejeren. ville gerne køre i Næstved, men har ikke en 1:10 el endnu, har et par Savage flux, fire nitro biler og en fx baja buggy. bygger dog mest lige nu, er i hop up fase smiley

  • #10   22. jun 2015 Ja ok, så har du da plads smiley

  • #11   22. jun 2015 paller og plader er gode ramper smiley Low Tech- billigt.

Kommentér på:
Spurgear til Hpi Blitz.

Annonce