Buggy Smartech Speedy Tiger 2006

852 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen rc-enhed er oprettet og stemt ind. Opret din egen rc-enhed

Buggy Smartech Speedy Tiger

Årgang:
2006
Drivkraft:
15CXO 2,5 ccm Nitro motor, kører med 16% Model Technics nitromethan
Skulle yde 0,7 hp.
Gear ratio 8,45:1
Startes med trækstart. Den er ret ny, og har derfor god kompression. Der står på kassen, at den leveres med tunet udstødning og luftfilter.
Topfart
Fabriksspecifikationen siger 60-70 km/t.

Har ikke målt hvor hurtig den reelt kører, men der er da fart over den. Den har desværre kun ét gear, så optrækket lider lidt under den forholdsvist høje topfart.
Størrelse
1:10
Længde: 40 cm.
Bredde: 24,5 cm.
Forhjul Ø88*34 mm.
Baghjul Ø88*41 mm.
Vægt
1900 gram uden nitro og batterier, tror jeg nok. Den passer lige ned i en bærepose sammen med fjernbetjening og start-batteriet.
Ekstraudstyr
Graupner 2V 10,5 Ah blybatteri med krokodillenæbsledninger til at starte med.

26,975 Mhz. krystaller
27,045 Mhz. krystaller
27,195 Mhz. krystaller

Graupner C508 styreservo
Graupner C507 gasservo
Acoms 2 kanals modtager

Samt selvfølgelig originale servoer + modtager.
Bemærkninger
Sjov lille nitro buggy. Den har rimelig mange indstillingsmuligheder, oliedæmpere, alu servoplade og alu bundplade.

Bilen er i den billige ende, og er min første nitro-bil. Den har nok kørt ca. en halv til en hel liter nitro, så den er forholdsvis ny i motoren. Den har lexan karosseri, og std. dæk og fælge.

Synes selv det har hjulpet med de stærkere servoer. Specielt på styringen. Nu mangler jeg bare en failsafe til den, så den ikke stikker af.

Undskyld billederne ikke er pænere, men jeg har kun mulighed for at tage billeder med min mobil, og sende dem over MMS til min email-adresse.
Kommentér på:
Buggy Smartech Speedy Tiger
Annonce